Award winners Home » Archives » Award winners Award winners Award winners - Chevrons

AATF Award Winners


AATF Rebecca and Jean-Paul Valette Legacy Award

Brian Wopat (WI) (2019)
Mary Townsend (OH) (2018)
Jeff Loughary (MO) (2017)

Outstanding Chapter Officers

Jon Shee (CT) (2018)
Michele Roberts (Western NY) (2017)
Michael Hebert (RI) (2016)
Mary Anne O’Neil (WA) (2015)
Deanna Scheffer (FL) (2013)
Justin Frieman (WI) (2012)
Joanne Silver (Philadelphia) (2011)
Mary Vogl (CO) (2010)
Amy DeGraff (VA) (2009)
Janet Smith (TX) (2008)
Catherine Hobby (ME) (2007)

AATF / Concordia Language Villages Outstanding Administrator

Cathy Trevathan, Little Miami High School (OH) (2019)
James Knight, Malone Middle School (NY) (2018)
Tom Rogers, Geneva High School (IL) (2017)
Pascal Stricher, Santa Rosa French-American Charter School (CA) (2016)
Judson Miller, North Kitsap High School (WA) (2015)
Catherine Gannon, Sutherland Elementary School (IL) (2014)
Thomas Lovett, St. Johnsbury Academy (VT) (2013)
Lisa Griebel, Federal Way High School (WA) (2012)
Kevin McLaughlin, Triton Regional High School (MA) (2011)
John Durkee, Marcellus High School (NY) (2010)
Carol Townsend, Depew High School (NY) (2009)
Robert Feeney, William Floyd High School (NY) (2008)
Dr. David Hook, South Bend Baptist Academy (TX) (2007)
Christine Brown, Glastonbury Schools (CT) (2006)

Dorothy S. Ludwig Excellence in Teaching Award Winners

Laura Walker (Northern Virginia) Elementary (2019)
Rebecca Blouwolff (Eastern Massachusetts) Middle School (2019)
Tina Irish (Washington/Alaska) Secondary (2019)
Marie-Magdeleine Chirol (Southern California) Post-Secondary (2019)
Randa Duvick (Northwest Indiana) Post-Secondary (2019)
Cathy Kendrigan (Chicago/Northern Illinois) Secondary (2018)
Ann Williams (CO-WY) Post-Secondary (2018)
Betsy Taylor (TN) Secondary (2017)
Stacey Weber-Feve (IA) Post-Secondary (2017)
Bonnie Estes (NC) Secondary (2016)
Kirsten Halling (OH) Post-Secondary (2016)
Caroline Little (MN) Secondary (2015)
Michèle Bissière (NC) Post-Secondary (2015)
Tracy Rucker (KY) Secondary (2014)
Martine Motard-Noar (MD) Post-Secondary (2014)
Sylvia Simard Newman (NC) Secondary (2013)
Harriet Saxon (Metropolitan NY) Post-Seconary (2013)
Jennifer Hallenbeck (WA) Secondary (2012)
Jane Evans (El Paso) Post-Secondary (2012)
Margaret Haggstrom (MD) Post-Secondary (2011)
Judy Davis (WA) Secondary (2011)
JoEllen Delamatta (VA) Middle School (2011)
Janine Spencer (IL) Post-Secondary (2010)
Polly Adkins (SC) Secondary (2010)
Joyce Strojny (DE) Middle School (2010)
Linda Quinn Allen (IA) Post-Secondary (2009)
Barbara Barnett (PA) Secondary (2009)
Rodney Taylor (PA) Middle School (2009)
Joanne Chiet (NY) Elementary School (2009)
Eileen Angelini (NY) Post-Secondary (2008)
Samantha Godden-Chmielowicz (IL) Secondary (2008)
Hervé LeGuilloux (FL) Middle School (2008)
John Patrick Greene (KY) Post-Secondary (2007)
Teresa Watts Lambert (KY) Secondary (2007)
Todd Bowen (IL) Secondary (2006)
Claude Boutin (TX) Secondary (2005)
Betsy Kerr (MN) Post-Secondary (2005)
Janel Lafond-Paquin (MA) Secondary (2004)
Marilyn Conwell (PA) Post-Secondary (2004)
Molly Wieland (MN) Secondary (2003)
Sister Mary Helen Kashuba (PA) Post-Secondary (2003)
Judy Dharini Charudattan (FL) Elementary (2002)
Emily Wagner (PA) Middle School (2002)
Margot M. Steinhart (IL) Secondary (2002)
Karen Campbell Kuebler (MD) Elementary (2001)
Jacqueline Friedman (NY) Middle School (2001)
Davara Potel (OH) Secondary (2001)
Marie-Simone Pavlovich (IL) Post-Secondary (2001)
Sherry Dean (TX) Post-Secondary (2000)
Renée White (TX) Secondary (2000)
Janet Doner (PA) Post-Secondary (1999)
Bénédicte Retrou-Weissman (AL) Secondary (1999)
Julie Maddox (KY) Elementary (1998)
Nancy Gadbois (MA) Secondary (1998)
Bonnie Adair-Hauck (PA) Post-Secondary (1998)
Virginia Gramer (IL) Elementary (1997)
Jo Ellen Sandburg (IL) Middle School (1997)
Donna Czarnecki (IL) High School (1997)

AATF Leadership Fellows

2019
Amy Farrar (Arkansas Chapter)
Teresa Floch (Tennessee Chapter)
Caroline Hocutt (North Carolina Chapter)
Andrea Isabelli (Chicago/Northern Illinois Chapter)
Julenne Moore (Colorado/Wyoming Chapter)
Mitchy Rene (Northern California Chapter)
Kristen Purdy Russett (Eastern Massachusetts Chapter)
Kylene Stroud (Western Pennsylvania Chapter)
Katie Thomas (Alabama Chapter)
Nirva Vernet (Virginia Chapter)
Led by Janel Lafond-Paquin

2018
Dawn Fiorilli (New Jersey Chapter)
Cynthia Matthews (Maine Chapter)
Cristina Kubicki Ivanov (Florida Chapter)
Thomas Sapp (Chicago/Northern Illinois Chapter)
Henriette Sindjui (Maryland Chapter)
Heather Tedder (North Carolina Chapter)
Led by Janel Lafond-Paquin

2017
Katrina Carey (Kansas Chapter)
Sandrine Collomb (Washington/Alaska Chapter)
Rosemary Courville (Louisiana Chapter)
Heather Dravk (Susquehanna, PA Chapter)
Christine Goulet (Eastern Massachusetts Chapter)
Sandra Valnes Quammen (North Carolina Chapter)
Allison Ramey (Alabama Chapter)
Lori Rezek (Iowa Chapter)
Jennifer Tadsen (Greater Saint Louis Chapter)
Ashley Wodzinski Western New York Chapter)
Led by Janel Lafond-Paquin

2016
Nancy Aykanian (Eastern Massachusetts)
Barbara Brousseau (Alabama)
Susan Brown (North Carolina)
Pierre Dairon (Ohio)
Nathalie Gorey (Maine)
Erin Gibbons (Chicago/Northern Illinois)
Audra Merfeld-Langston (Greater Saint Louis)
Margaret Newcomb (Washington/Alaska/British Columbia/Alberta)
Uriel Ornelas (San Diego)
Deena Sellers (Metropolitan New York)
Heidi Trude (Virginia)
Led by Janel Lafond-Paquin

2015
Sheila Conrad (Iowa)
Julie Crisafio (Western Pennsylvania)
Megan Diercks (Colorado/Wyoming)
Annie Gilliland (Kansas)
Keith Grasmann (Westchester, New York)
Rebecca Léal (Chicago/Northern Illinois)
Tia Lebrun (Louisiana)
Melanie Taylor (Tennessee)
Julia Ullmann (Florida)
Kathryn Wheelock (Northern Virginia)
Led by Janel Lafond-Paquin

2014
Tamara Andrews (Iowa)
Candace Black (Rochester, NY)
Béckie Bray (Eastern Massachusetts)
Catherine Mazzola (Virginia)
Holly Richerd (San Diego, CA)
Michèle Roberts (Western New York)
SuAnn Schroeder (Wisconsin)
Shannon Swann (Indiana)
Linda Twedt (Western Pennsylvania)
Led by Janel Lafond-Paquin

2013
Andrea Behn (Wisconsin)
Anne Changeux (New Jersey)
Madeleine Flanagan (Floride)
Franca Gilbert (Caroline du Nord)
Lori-Anne Heller (Rochester, NY)
Lucas Hoffman (Ohio)
Jennifer Reed (Central New York)
Renee Schwartz (Northeastern Pennsylvania)
Susan Shoup (Michigan)
Margaret Stiassni-Sieracki (Maine)
Kathleen Turner (Eastern Massachusetts)
Led by Randa Duvick, Valparaiso University (Indiana)

2012
Pascale Abadie (Ohio)
Kristina Beck (Chicago/Northern Illinois)
Jennifer Deacon (Arkansas)
Inès du Cos de la Hitte (Southern California)
Justin Frieman (Wisconsin)
Luciana Jeler (Detroit)
Sheryl Meservey (Washington/Alaska/BC/Alberta)
Katrine Pflanze (Western Pennsylvania)
Genedi Shamburger (Louisiana)
Charles Ward (Florida)
Led by Randa Duvick, Valparaiso University (Indiana)

2011
Adina Alexandru (Connecticut)
Ricky Baron (Northwest Indiana)
Nancy Blais (Pays du Nord)
Lauren Doyle-McCombs (Florida)
Richard Emch (Ohio)
Frank Giordano (New Jersey)
Marnie Goodfriend (Chicago/Northern Illinois)
Susie Hennessy (Greater Kansas City)
Catherine Ousselin (Washington/Alberta/BC/Alberta)
Catherine Ritz (Eastern Massachusetts)
Kristine Sieren (Kansas)
Jane Weaver (Tennessee)
Led by Randa Duvick, Valparaiso University (Indiana)

AATF Outstanding Chapters
2018
First Place Large Chapter – Maryland, Small Chapter – Susquehanna, PA
Second Place Large Chapter – New Jersey, Small Chapter – Maine
Third Place Large Chapter – Eastern Massachusetts, Small Chapter – Colorado/Wyoming
Honorable Mention Large Chapter – Ohio, Small Chapter – Tennessee

2017
First Place Large Chapter – Metropolitan New York, Small Chapter – Mississippi
Second Place Large Chapter – Minnesota, Small Chapter – Western Pennsylvania
Third Place Large Chapter – Southern California, Small Chapter – Pays de Nord
Honorable Mention Large Chapter – North Carolina, Small Chapter – Western Massachusetts/Vermont

2016
First Place Large Chapter – Eastern Massachusetts, Small Chapter – Northeastern Pennsylvania
Second Place Large Chapter – Connecticut, Small Chapter – Central Pennsylvania
Honorable Mention Small Chapter – New Mexico & Central New York

2015
First Place Large Chapter – Maryland, Small Chapter – Arizona
Second Place Large Chapter – Connecticut, Small Chapter – Central Pennsylvania
Honorable Mention Small Chapter – San Diego & Westchester, NY

2014
First Place Large Chapter – Southern California, Small Chapter – El Paso, TX
Second Place Large Chapter – Wisconsin, Small Chapter – Central Texas
Honorable Mention Large Chapter – North Texas

2013
First Place Large Chapter – Eastern Massachusetts, Small Chapter – Rochester, NY
Second Place Small Chapter – Arkansas
Honorable Mention Small Chapter – Indiana

2012
First Place Large Chapter – Greater St. Louis, Small Chapter – South Texas
Second Place Large Chapter – Minnesota, Small Chapter – Central Pennsylvania
Honorable Mention Small Chapter – Nevada

2011
First Place Large Chapter – Washington/Alaska, Small Chapter – Mississippi
Second Place Large Chapter – Maryland, Small Chapter – Arkansas
Honorable Mention Large Chapter – North Texas. Small Chapter – Alabama

2010
First Place Large Chapter – Greater St. Louis, Small Chapter – Northwest Indiana
Second Place Large Chapter – Connecticut, Small Chapter – Pays du Nord, NY
Honorable Mention Small Chapter – Utah

2009

First Place Large Chapter – Georgia, Small Chapter – West Virginia
Second Place Large Chapter – Houston, TX, Small Chapter – Northeastern Pennsylvania

2008
First Place Large Chapter – Nassau, NY, Small Chapter – Montana
Second Place Small Chapter – Oregon

2007
First Place Large Chapter – Detroit, MI, Small Chapter – Oklahoma
Second Place Large Chapter – Houston, TX, Small Chapter – Louisiana
Honorable Mention Small Chapter – Rhode Island

2006
First Place Large Chapter – Houston, TX, Small Chapter – South Dakota
Second Place Large Chapter – Greater St. Louis, MO, Small Chapter – Pays du Nord, NY
Honorable Mention Small Chapter – San Diego & Suffolk, NY

2005
First Place Large Chapter – Colorado/Wyoming, Small Chapter – Utah
Second Place Large Chapter – North Texas, Small Chapter – Rhode Island
Honorable Mention Small Chapter – Arkansas & Central Pennsylvania

2004
First Place Large Chapter – Tennessee, Small Chapter – Northwest Indiana
Second Place Large Chapter – Virginia, Small Chapter – New Mexico

2003
First Place Large Chapter – Northern California, Small Chapter – Hautes Plaines, TX
Second Place Large Chapter – North Carolina, Small Chapter – Nevada
Honorable Mention Large Chapter – Virginia, Small Chapter – North Dakota

2002
First Place Large Chapter – Northern Virginia, Small Chapter – Pittsburgh, PA
Second Place Large Chapter – Suffolk, NY, Small Chapter – Western New York

2001
First Place Large Chapter – North Texas, Small Chapter – Central New York
Second Place Large Chapter – New Jersey, Small Chapter – Greater Kansas City
Honorable Mention Large Chapter – New Hampshire, Small Chapter – Idaho

National French Contest Chapters of the Year (2016)

Large Chapter

1st place – New Jersey, Administrators Catherine Politi & Kris Boni
2nd place – North Carolina, Administrator Sue Brown
3rd place – Philadelphia, Administrator, Mary Helen Kashuba, SSJ

Small Chapter

1st place – Northwest Indiana, Administrator Ricky Baron
2nd place – Colorado/Wyoming, Administrator Megan Diercks
3rd place – Wisconsin, Administrator, Jenny Bolen
3rd place – Hawaii, Administrator Vanny Clay

National French Contest Administrators (1991 to 2015)

Heather West (large chapter-2015) Alabama
Maria del Carmen Ramirez (small chapter-2015) El Paso, TX
Carolyn Fisk (large chapter-2014) Minnesota
Jennifer Corbin (small chapter-2014) Arkansas
Pat Nakashima (large chapter-2013) Northern California
Charlotte Neller (small chapter-2013) Oklahoma
Sherri Forbes Pea (large chapter-2012) Indiana
Kristen Necaise (small chapter-2012) Mississippi
William Thompson (large chapter-2011) Tennessee
Bonnie Youngs (small chapter-2011) Western Pennsylvania
Valerie White (large chapter-2010) Georgia
Joseph Theroux (small chapter-2010) Rhode Island
James Lambert (large chapter-2009) New Hampshire
Catherine Lochtefeld (small chapter-2009) Western New York
Tamara Wubbenhorst (large chapter-2008) New Jersey
Sophie Kent (small chapter-2008) Westchester, New York
Jane Romer (large chapter-2007) North Carolina
Nikki McDonald (small chapter-2007) Nebraska
Laura Walker (large chapter-2006) Northern Virginia
Violet Horsley (small chapter-2006) Utah
Sue Slaughter (large chapter-2005) Arkansas
Kathleen Zipf (small chapter-2005) New Mexico
Deborah Bartle (large chapter-2004) Virginia
Paula Frank (small chapter-2005) Rhode Island
Warren Scoones (large chapter-2003) Central New York
James Murphy (small chapter-2003) Michigan
Steven Daniell (large chapter-2002) Alabama
Mary Frye (small chapter-2002) West Virginia
Marlene Manela (large chapter-1999) New Jersey
Elaine Kay Shumway (small chapter-1999) Northwest Indiana
Thomas Betts (large chapter-1998) Connecticut
Tucky Roger (small chapter-1998) Oklahoma
Josette Young (large chapter-1997) South Carolina
Mary Arslanian (small chapter-1997) Suffolk, NY
Ted Haldeman and Leah Bolek (large chapter-1996) Chicago/Northern Illinois
Claire Stifler (small chatper-1996) Western Massachusetts
H. Todd Knox (large chapter-1995) Louisiana
Janet Wohlers (large chapter-1995) Eastern Massachusetts
Ronald Mueller (small chpater-1995) Greater Saint Louis
Sr. Mary Helen Kashuba (large chapter-1994) Philadelphia, PA
Lorna Wingate (small chapter-1994) Maryland
Robert Ludwig (large chapter-1993) Hudson Valley, NY
Evelyn Vandiver (large chapter-1993) North Carolina
Jack Davis Brown (small chapter-1993) Mississippi
Judith Baughin (large chapter-1992) Ohio
Margaret Corgan (small chapter-1992) Northeast Pennsylvania

Voted Minneapolis, July 1991

ISE Language Matters Award (discontinued 2017)

Brandi Pruente (Greater Kansas City) 2016
Abbe Guillet (Central New York) 2015
Tripp DiNicola (Virginia) 2014
Sarah Sexton (CO/WY) 2013
Kadidia Doumbia (GA) 2012
Dawn Young (NC) 2011
Megan Iranpour (KY) 010
Beth Pierce (MS) 2009
Teresa Lambert (KY) 2008
Donna Czarnecki (IL) 2007
Davara Potel (OH) 2006
Mimi Hagedorn (KY) 2005

Best Treasurers (discontinued 2000)

Lorna Wingate (large chapter-1999) MD
Jill McCormick (small chapter-1999) Western NY
Jolene Lichtenwalner (large chapter-1999-Honorable Mention) NJ
Rosanna Moakley (large chapter-1999-Honorable Mention) MA
Mary Gutermuth (small chapter-1999-Honorable Mention) East TX
Emily Wagner (large chapter-1998) Philadelphia
Gisèle Zachary (small chapter-1998) Western Massachusetts
Ruth Koizim (large chapter-1997) Connecticut
Marcie Bushnell (small chapter-1997) Oregon
Doug Cardwell (1984) North Carolina

Ludwig Scholarship Winners (discontinued 2000)

Kim Horton (1999) AZ
Noëlle Rouxel (1999) NH
Karen Kozlowski (1998)
Jennifer Lambert (1998) VA
Ann Philipps (1998) FL
Christine Popowski (1998) IL


Created: January 14, 2003
Last update: February 28, 2019

9000 teachers to
grow your passion

Join now